Wytrząsarki - przewodnik
Wytrząsarki są absolutnie niezbędnym narzędziem w laboratorium. Możne je stosować do pracy z niemal każdym naczyniem, od probówek do mikrowirówki, przez szalki Petriego i płytki do mikrotitracyjne, po kolby stożkowe.
Wybór rodzaj wytrząsarki zależy od:
- rodzaju materiału
Właściwości biologicznych (delikatny, żywy, zwykła mieszanina roztworów)
Właściwości fizycznych (lepki, pieniący się)
- aplikacji np.
Barwienie
Ekstrakcje
Hodowle
Ruch po okręgu (orbitalny)
Najpopularniejsze w laboratoriach pracujących z materiałem biologicznym w naczyniach typu kolby lub butelki, rzadziej probówki. Wyposażone są w platformę która posiada różne systemy do bezpiecznego i stabilnego montażu naczyń.
Ruch po okręgu jest bardzo skuteczny w napowietrzaniu hodowli zapewniając komórkom optymalne parametry wzrostu, jednocześnie chroniąc je przed uszkodzeniem. Zalecany jest do mieszania materiału o niedużej lepkości. Wychylenie platformy (orbita ruchu) mieści się zazwyczaj w zakresie 10 mm do 20 mm, natomiast prędkość zazwyczaj waha się w zakresie 20 – 500 obr./min.
Ruch kołyszący
Niezbędne narzędzie pracy przy hodowlach komórkowych, w laboratoriach gdzie stosuje elektroforezę i przy różnych aplikacjach, w których barwi się materiał przyżyciowo. Najczęstsze aplikacje, to barwienie, płukanie, mycie lub hodowla.
Ruch kołyszący może być wykonywany w jednej płaszczyźnie lub w kilku (3D), jednak niezależnie od tego, zawsze jest bardzo delikatny. Kąt nachylenia platformy powinien być dobrany z uwzględnienem głębokości naczynia, aby uniknąć rozlewania zawartości.
Ruch postępowo-zwrotny (liniowy)
Wytrząsarka o ruchu postępowo-zwrotnym jest bardziej dynamiczna, dzięki czemu idealnie nadaje się do aplikacji stosowanych w aplikacjach chemicznych takich jak np. ekstrakcje.
Ruch drgający (vortex)
Ruch drgający, jest skuteczny przy pracy z próbkami w bardzo małych naczyniach (mikropłytkach lub w mikroprobówkach czy paskach PCR), w których efekt ściany ma ogromne znaczenie. W takich przypadkach konieczny jest bardzo intensywny ruch o niewielkiej amplitudzie.
Ten rodzaj ruchu jest stosowany w wytrząsarkach typu vortex, zazwyczaj przeznaczonych do doraźnego wytrząsania materiału w pojedynczych probówkach. Czasem wyposażone są w akcesoria umożliwiające pracę z mikropłytkami lub ciąglej pracy probówkami lub nawet większymi naczyniami (np. małymi kolbkami)
Osobną grupą są wytrząsarki na mikropłytki z platformą dopasowaną rozmiarem do kilku (zazwyczaj 4) płytek mikrotitracyjnych.
Ruch koziołkujący
Ruch koziołkujący jest właściwie jedynym skutecznym rozwiązaniem podczas mieszania delikatnych, bardzo lepkich materiałów w probówkach. Jest niezastąpiony w aplikacjach, w których pracuje się z kwasami nukleinowymi, białkami chroniąc materiał, jednocześnie zapewniając skuteczne mieszanie składników. Szczególnie dobrze się sprawdza przy pracy z materiałem umieszczonym w wąskich naczyniach.
Wytrząsanie imitujące wytrząsanie ręczne
Wytrząsarki do kolb umożliwiają mechaniczną symulację ręcznego wstrząsania kolbami, na przykład podczas ekstrakcji.